ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΩΠΑΡΚΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ | ΚΠΕ Ιεράπετρας – Νεάπολης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΩΠΑΡΚΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανωγείων στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα σε συνεργασία με τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Κρήτης (ΚΠΕ Αρχανών Ρούβα Γουβών, Ιεράπετρας-Νεάπολης, και Βάμου), για τους εκπαιδευτικούς Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας την Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021 και ώρα 18:00 με 21:00, με θέμα:
«Εκπαιδευτικές Προτάσεις για την γεωποικιλότητα και τα Γεωπάρκα της Ευρώπης»
και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης όλης της επικράτειας 농협뱅킹 다운로드.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

18.00-18:20 Δρ. Χαράλαμπος Φασουλάς, Επιστημονικός Υπεύθυνος του Γεωπάρκου του Ψηλορείτη, Συντονιστής του Ελληνικού Φόρουμ Γεωπάρκων UNESCO, στέλεχος του Μ.Φ.Ι.Κ 전공서적 다운로드. ” 20 χρόνια Παγκόσμιο Γεωπάρκο του Ψηλορείτη και η σημασία του Δικτύου των Γεωπάρκων” 24비트 음원.

18:20-18:45 Δρ Ivan Cortijo από το Γεωπάρκο Villuercas Ibores Jara Unesco Global Geopark. “Εκπαιδευτικές Προτάσεις από Γεωπάρκο της Ισπανίας” Download ChromeBrowser Android.

18:45-19:45 Βαρβάρα Πετρίδου , Μηχανολόγος, Γεωλόγος Msc Ωκεανογραφίας, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε 크롬 앱 실행기 다운로드. Β΄ Αθήνας & Δρ Μαρία-Γεωργία Σπαρτινού, Δρ. Βιολόγος, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων.
EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: “Γεώτοποι και Γεωμορφές της Χώρας μας στην Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία: Από τη θεωρία στην πράξη”.

19:45-20:00 Δρ Μαρία-Γεωργία Σπαρτινού, Δρ. Βιολόγος, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων. “O γεωλογικός πλούτος των Κυκλάδων”.

20:00-20:30 Στράτος Μυλωνάκης, Χάρης Βουμβουλάκης, Σοφία Τσαντηράκη, Μάγδα Ζουρμπάκη, Έλσα Δρούγκα, Π.Ο. ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης. Βαγγέλης Περάκης , εκπρόσωπος Γεωπάρκου Σητείας. “Εκπαιδευτικές Προτάσεις στο Γεωπάρκο Σητείας”.
Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη , Ερωφίλη Δακανάλη ΠΟ ΚΠΕ Ανωγείων. “Εκπαιδευτικές Προτάσεις στο Γεωπάρκο Ψηλορείτη”.

Συζήτηση-Ερωτήσεις

Η τηλε-ημερίδα θα υλοποιηθεί μέσω πλατφόρμας σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που θέλουν να συμμετάσχουν να υποβάλλουν αίτηση στην παρακάτω ηλεκτρονική φόρμα μέχρι την Πέμπτη 10 Ιουνίου. https://forms.gle/mS8mNW3fBkeh7neY6