3. Ένα πρωινό παρέα με τον Μπραμιανούλη.

Το πρόγραμμα είναι υποστηρικτικό του περιφερειακού θεματικού δικτύου «Υγροτ(ρ)οπο…ποιώ τη συμπεριφορά μου», είναι μονοήμερο και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές Α, Β, Γ και Δ τάξεων δημοτικού καθώς και σε μαθητές νηπιαγωγείων, ενίοτε συνοδευόμενους από τους γονείς τους, με προτεραιότητα παρακολούθησής του από τα σχολεία μέλη του δικτύου.

Πεδίο βιωματικής εκπαίδευσης: Τεχνητή λίμνη Μπραμιανών Ιεράπετρας

Το Πρόγραμμα είναι αφιερωμένο στο πρόβλημα της έλλειψης και της ορθολογικής διαχείρισης του νερού. Είναι προσαρμοσμένο για τις μικρές ηλικίες και θα το παρακολουθούν παιδιά του νηπιαγωγείου και των μικρών τάξεων του δημοτικού σχολείου ενίοτε συνοδευόμενα και από τους γονείς ή παππούδες τους. Το θέμα θα προσεγγιστεί με παιδαγωγικά και θεατρικά παιχνίδια καθώς και με παιχνίδια ρόλων. Επιλέχθηκε η τεχνητή λίμνη των Μπραμιανών Ιεράπετρας, ένας εκ των μεγαλύτερων υγρότοπων της Κρήτης, όπου είναι δυνατή η μελέτη του φυσικού περιβάλλοντος και η ανάπτυξη παιχνιδιών και άλλων δραστηριοτήτων. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος έχει εκδοθεί από το ΚΠΕ Ιεράπετρας, το παραμυθάκι «Ο Μπραμιανούλης» το οποίο δίδεται στους μαθητές και συνοδούς τους, που παρακολουθούν το πρόγραμμα.