4. ΄Ηλιε- Ήλιε, είσαι εδώ; Βάζω το καπέλο μου ?για να προστατευτώ!

Δεν θα λειτουργήσει για φέτος.

Το πρόγραμμα είναι μονοήμερο και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές Α, Β, Γ και Δ τάξεων δημοτικού καθώς και σε  μαθητές νηπιαγωγείων, ενίοτε συνοδευόμενους από τους γονείς τους.

Πεδίο βιωματικής εκπαίδευσης: Πολλά παιχνίδια στους χώρους του ΚΠΕ, Παρκάκι Ιεράπετρας

Είναι αφιερωμένο στο πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής και της εξοικονόμησης ενέργειας. Είναι προσαρμοσμένο για μικρές ηλικίες ενίοτε συνοδευόμενα και από τους γονείς ή παππούδες τους. Το θέμα θα προσεγγιστεί με παιδαγωγικά και θεατρικά παιχνίδια καθώς και με παιχνίδια ρόλων. Θα παρατηρήσουμε τον ηλιακό φούρνο καθώς και τον ηλιακό ποδηλάτη που ακούραστος ποδηλατεί όλη μέρα, θα ξεχωρίσουμε απορρίμματα, για να μάθουμε πως γίνεται η ανακύκλωση, θα μάθουμε για τη χουμοποίηση. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος στο μικρό πάρκο της Ιεράπετρας θα πραγματοποιήσουμε θεατρικά δρώμενα, θα παίξουμε πολλά παιχνίδια σχετικά με το θέμα ενώ χρησιμοποιώντας τα μικρά ποδήλατα του ΚΠΕ θα μάθουμε τα οφέλη της χρήσης του ποδηλάτου ως εναλλακτικού τρόπου μετακίνησης. Έχει εκδοθεί από το ΚΠΕ Ιεράπετρας, το παραμυθάκι «Η Ηλιάνα και η φίλη της η Ηλιαχτίδα», το οποίο δίδεται στους μαθητές και συνοδούς τους που παρακολουθούν το πρόγραμμα.