Ημερίδα ευασθητοποίησης για τους σεισμούς

Στον παρακάτω πίνακα φαίνονται τα ονόματα των επιλεγέντων για την ημερίδα

  Επώνυμο Όνομα Σχολική μονάδα Ιδιότητα
1 Αϊβαλιώτης  Βασίλειος ΓΕΛ Μακρύ Γιαλού Δ/ντής σχολικής μονάδας
2 Αλεξανδροπούλου Νικολίτσα 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
3 Ανδρεοπούλη Καλλιόπη 6 Ν/ΓΕΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
4 Αποστολάκης  Νικόλαος 1ο Γενικό Λύκειο Αγίου Νικολάου Δ/ντής σχολικής μονάδας
5 Ατζεμιδάκη Άννα Δ.Σ. ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟΥ Δ/ντής σχολικής μονάδας
6 Ατσονίου Μαργαρίτα 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
7 Βασιλάκη Ειρήνη 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
8 Βούιτς Τσαγκαράκη Τατιάνα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ Πολίτης
9 Γιακουμάκης Εμμανουήλ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Δ/ντής σχολικής μονάδας
10 Γιαννακοπούλου Ελάνη ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΚΡΥΓΙΑΛΟΥ Εκπαιδευτικός
11 Γιαννουσοπούλου Μαρία 1ο Νηπ/γειο Ιεράπετρας Δ/ντής σχολικής μονάδας
12 Γκέκας Παναγιώτης Δ.Σ. ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟΥ Εκπαιδευτικός
13 Γκόλιας Σάκης Δ.Σ. Αρμένων Εκπαιδευτικός
14 Δαβράδου  Άννα Δ.Σ. Μουρνιών Εκπαιδευτικός
15 Δασκαλάκη Μαρία 3ο Δ.Σ Ιεράπετρας Δ/ντής σχολικής μονάδας
16 Δεμερτζή  Άννα 1/Θ Νηπιαγωγείο Σφάκας Εκπαιδευτικός
17 Δόλια Αθανασία 3ο Δημοτικο Ιεραπετρας Εκπαιδευτικός
18 Δούκα Ευδοκία ΕΕΕΕΚ Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
19 Εμίρογλου Παρασκευή Νηπ. Κεντριού Δ/ντής σχολικής μονάδας
20 Καλφούντζου Σταυρούλα ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟΥ Εκπαιδευτικός
21 Καρανδεινός Χαράλαμπος   Πολίτης
22 Κασσούδη Φαίδρα 3ο Νηπ/γειο Σητείας Εκπαιδευτικός
23 Κασωτάκη Μαρίνα Δ.Σ. Σεισίου Δ/ντής σχολικής μονάδας
24 Κατσιδονιώτη Σοφία 4ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
25 Κοντοπαυλάκου Χριστίνα 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Εκπαιδευτικός
26 Κουνελάκη Ελένη ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΚΡΥΓΙΑΛΟΥ Δ/ντής σχολικής μονάδας
27 Κουτάντος Γεώργιος ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ Εκπαιδευτικός
28 Μαγγίρα Δήμητρα Δ.Σ. Νέας Ανατολής Εκπαιδευτικός
29 Μακρή Αικατερίνη 2 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Δ/ντής σχολικής μονάδας
30 Μιχαήλ Χρήστος 2ο ΓΕΛ Ιεράπετρας Δ/ντής σχολικής μονάδας
31 Μόσιαλου Δήμητρα Νηπιαγωγείο Φέρμων Εκπαιδευτικός
32 Νεοφωτίστου Ελευθερία 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ Εκπαιδευτικός
33 Νικολουδάκη Σοφία 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Υποδ/ντης σχολικής μονάδας
34 Παπαδάκη Μαρία ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΝΔΡΑ Εκπαιδευτικός
35 Παπαδάκης Χριστόφορος ΣΔΕ Σηττείας Εκπαιδευτικός
36 Παπουτσάκη Καλλιόπη 5ο Νηπ/γειο Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
37 Πεδιαδίτη Καλλιόπη 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Δ/ντής σχολικής μονάδας
38 Περαντώνης Γεώργιος ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ Δ/ντής σχολικής μονάδας
39 Περράκη Χρυσούλα ΣΔΕ Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
40 Πλουτινάκης Ευάγγελος Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Εκπαιδευτικός
41 Πυριωτάκη Δέσποινα 5ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Υποδ/ντης σχολικής μονάδας
42 Ραπτάκη Ειρήνη Νηπ/γειο Νέας Ανατολής Εκπαιδευτικός
43 Σβίγκου Αγγελική 5ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
44 Σελίμη Ηλιάνα 2/Θ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ Εκπαιδευτικός
45 Σηφαντωνάκη Καλλιόπη ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ Υποδ/ντης σχολικής μονάδας
46 Τέφας Ιωάννης 1 Δ.Σ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
47 Τζαγκαράκη Ιωάννα ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
48 Τζαγκαράκης Νικόλαος 2ο ΔΗΜ.ΣΧ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
49 Τζερεμέ Ελένη 1ο Γυμν. Αγ. Νικολάου Εκπαιδευτικός
50 Τζίκας Χρήστος Δ.Σ. Αρμένων Εκπαιδευτικός
51 Τζιλίρας Κωνσταντίνος ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ Εκπαιδευτικός
52 Τοπαλίδου Αλεξάνδρα 5ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Εκπαιδευτικός
53 Φανουράκης Ιωάννης 1ο ΓΕΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
54 Φασουλάκη Αθηνά 2 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Εκπαιδευτικός
55 Φιλιππίδης Λάζαρος Δ.Σ. Αρμένων Δ/ντής σχολικής μονάδας
56 Φουκαράκης Χαρίλαος 1ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Δ/ντής σχολικής μονάδας
57 Χατζάκη  Μαρίνα 5ο Δ.Σ. Ιεράπετρας Δ/ντής σχολικής μονάδας
58 Χατζάκης Ιωάννης Γυμνάσιο Χανδρά Δ/ντής σχολικής μονάδας
59 Χατσηγιαννάκη Αικατερίνη Νηπ/γειο Νέας Ανατολής Δ/ντής σχολικής μονάδας
60 Χριστοδουλάκη Δέσποινα ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ Εκπαιδευτικός
61 Χριστοδουλάκης  Εμμανουήλ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Δ/ντής σχολικής μονάδας
62 Ψαρουδάκης Μιχαήλ Δημ. Σχολ. Κεντριού Δ/ντής σχολικής μονάδας
63 Ψαρουδάκης Χρυσοβαλάντης 3ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας Υποδ/ντης σχολικής μονάδας

το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως ακολούθως:

08:30-09:00 Εγγραφές συμμετεχόντων – Χαιρετισμοί, «Παρουσίαση των δράσεων του ΚΠΕ Ιεράπετρας- Νεάπολης», Δασκαλάκης Παύλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Ιεράπετρας- Νεάπολης. «Οι δράσεις του τμήματος σχολικών δραστηριοτήτων Βθμιας εκπαίδευσης Λασιθίου», Πεδιαδίτη Φιλίτσα, Υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Βθμιας εκπαίδευσης Λασιθίου.

09:00-09:30 «To πρόγραμμα RACCE για την υποστήριξη των παιδιών σε περίπτωση Φυσικής Καταστροφής και Συνοπτική Παρουσίαση παραδοτέων» Δρ Χαράλαμπος Φασουλάς (Υπεύθυνος τμήματος Γεωποικιλότητας ΜΦΙΚ, Συντονιστής έργου, ΜΦΙΚ, Συντονιστής Γεωπάρκου Ψηλορείτη και Ελληνικού Φόρουμ Γεωπάρκων).

09:30-09:50 «Παρουσίαση της εκπαιδευτικής προσέγγισης και της μουσειοσκευής του εκπαιδευτικού προγράμματος για τους σεισμούς του ΜΦΙΚ, για το Δημοτικό και το Γυμνάσιο», Msc Αρχοντάκη Χριστίνα (Υπεύθυνη εκπαιδευτικού σχεδιασμού RACCE).

09:50-10:20 "Η Μετατραυματική Διαταραχή του Στρες στα παιδιά και στους ενήλικες: οι Ψυχολογικές Επιπτώσεις των Σεισμών". Πλεξουσάκης Στέφανος, Ψυχολόγος Dipl, MSc BACP Accredited, Υποψήφιος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

10:20-10:40 "Μουσειοσκευή του έργου RACCE: Παρουσίαση προγράμματος για την υποστήριξη των παιδιών προσχολικής ηλικίας, προκειμένου να συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει στο σεισμό και πως να αντιμετωπίσουν τα συναισθήματά τους." Γωνιωτάκη Αικατερίνη, 26ο νηπιαγωγείο Χανίων.

10:40-11:00 «Παρουσίαση δραστηριοτήτων ΓΕΛ Μακρύ Γιαλού στα πλαίσια του Εθνικού δικτύου «Το σεισμικό τόξο που μας ενώνει», Μπορπουδάκη Γιάννα, Κωστίνος Δημήτριος, Κάπουας Νικόλαος, εκπαιδευτικοί Βθμιας Εκπαίδευσης.

11.00-11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:30-12:00 «Προτάσεις για εργαστηριακά πειράματα και κατασκευές σχετικές με σεισμούς και ηφαίστεια». Εισηγητής: Τσουτσουδάκης Αστρινός (Εκπαιδευτικός ΠΕ4 – Φυσικός, Ε’ Γενικό Λύκειο Ηρακλείου).

12:00-12:45 «Σχέδιο ετοιμότητας αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών σε περίπτωση σεισμού», επιπυραγός Καράμπελας Παναγιώτης, Διοικητής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιεράπετρας

12.45-13.30 «Πρόληψη και Πρώτες βοήθειες σε περίπτωση σεισμού», Σώμα Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (παράρτημα Ιεράπετρας).

13.30-14.00 Ελαφρύ γεύμα

14.00-15.00 Παράλληλα Εργαστήρια:

1. «Προτάσεις για εργαστηριακά πειράματα και κατασκευές σχετικές με σεισμούς και ηφαίστεια για εκπαιδευτικούς Γυμνασίων και Λυκείων», Τσουτσουδάκης Αστρινός (Εκπαιδευτικός ΠΕ4 – Φυσικός, Ε’ Γενικό Λύκειο Ηρακλείου).
2. Βιωματικό Εργαστήριο της Μουσειοσκευής του ΜΦΙΚ για εκπαιδευτικούς του Δημοτικού σχολείου», Msc Αρχοντάκη Χριστίνα (Υπεύθυνη εκπαιδευτικού σχεδιασμού RACCE).

15.00-16.00 Βιωματικό Εργαστήριο – Χώρος αίθουσες 2ου Γεν. Λυκείου Ιεράπετρας

«Επικινδυνότητες – Πρόληψη – Σχέδιο διαφυγής, σε πραγματικές συνθήκες» Πυροσβεστική Υπηρεσία Ιεράπετρας – Σώμα Σαμαρειτών ΕΕΣ παρ. Ιεράπετρας- Π.Ο του ΚΠΕ Ιεράπετρας- Νεάπολης

16.00-16.30 Ερωτήσεις-Συζήτηση- Αξιολόγηση δράσης
 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.