Η διατροφή και ο ρόλος της, στην υγεία και στην εκπαίδευση για την αειφορία | ΚΠΕ Ιεράπετρας – Νεάπολης

Η διατροφή και ο ρόλος της, στην υγεία και στην εκπαίδευση για την αειφορία

Εισαγωγικό διαδικτυακό σεμινάριο και επιμορφωτική δράση του εθνικού δικτύου:

«ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και ΥΓΕΙΑ»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας – Νεάπολης Λασιθίου στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση  της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης προτίθεται να διοργανώσει:

Α) Ένα 2ωρο εισαγωγικό διαδικτυακό σεμινάριο στην Αειφόρο για τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης όλης της επικράτειας που συμμετέχουν στο δίκτυο τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 18:00 με 20:00, με θέμα:

«Η διατροφή και ο ρόλος της, στην υγεία και στην εκπαίδευση για την αειφορία»

Β) Μία διαδικτυακή επιμορφωτική δράση στην Αειφόρο Εκπαίδευση την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 09:00 με 10:00, για εκπαιδευτικούς και μαθητές Ε & ΣΤ Δημοτικού & όλων των τάξεων Γυμνασίων & Λυκείων, που είναι ενταγμένοι στο Εθνικό Θεματικό δίκτυο «Διατροφή, περιβάλλον & υγεία» που συντονίζει το Κ.Π.Ε./Κ.Ε.ΠΕ.Α smartphone gif. Ιεράπετρας Νεάπολης με θέμα:

«Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία» Windows Media Player 11.

Σκοπός των δράσεων είναι  να ευαισθητοποιηθούν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί και μαθητές σε θέματα που αφορούν τη  διατροφή και τη σχέση αυτής, με την υγεία, το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή Clash of clans downloaded. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια των δράσεων γίνονται συστάσεις για αλλαγή διατροφικών συνηθειών αλλά και την υιοθέτηση μιας καινοτόμας αλλά ταυτόχρονα και βιώσιμης διατροφής για την υγεία της και το περιβάλλον 홍콩 97 다운로드.

Ο σύνδεσμος και για τις δύο δράσεις είναι:

Οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν χωρίς έξοδα για το δημόσιο.

Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής στους συμμετέχοντες Download Corum 3.

Το πρόγραμμα των δράσεων μπορείτε να το δείτε εδώ:

Για την καλύτερη οργάνωση των δράσεων, σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα για επιβεβαίωση της συμμετοχής σας και έκδοση βεβαίωσης. Για την εκπαιδευτική δράση της Τετάρτης που θα γίνει 9:00-10:00 π.μ. στις αίθουσες των μαθητών, το δωμάτιό μας στο webex θα είναι ανοιχτό από τις 8:15 για τυχόν δοκιμές ήχου και εικόνας για να είμαστε έτοιμοι στις 9:00. Απαραίτητος εξοπλισμός: Ηχεία και προβολέας. Δεν απαιτείται να έχετε κάμερα, όσοι όμως θέλουν μπορούν να την έχουν ανοιχτή για καλύτερη επικοινωνία.