Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία (Προκήρυξη) | ΚΠΕ Ιεράπετρας – Νεάπολης

Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία (Προκήρυξη)

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας – Νεάπολης Λασιθίου στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση  της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στο πλαίσιο του περιφερειακού δικτύου «Διατροφή, περιβάλλον & υγεία»,   διοργανώνει, διαδικτυακή δράση στην Αειφόρο Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο  (Τμήμα Επιστημών Διατροφής και Διαιτολογίας), για τους μαθητές Ε & ΣΤ Δημοτικού & όλων των τάξεων του Γυμνασίου, την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 10:00 με 11:30, με θέμα:

«Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία»

Σκοπός της δράσης είναι  να ευαισθητοποιηθούν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί και μαθητές σε θέματα που αφορούν τη  διατροφή μας σε σχέση με την υγεία και το περιβάλλον στην εποχή του Covid 19 윈도우 10 사운드 드라이버 다운로드. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της δράσης ανιχνεύουμε τις δυνατότητες της διατροφής των εφήβων για ενίσχυση του ανοσοποιητικού τους, την αλλαγή διατροφικών συνηθειών αλλά και την υιοθέτηση μιας καινοτόμας αλλά ταυτόχρονα και βιώσιμης διατροφής για την υγεία μας και το περιβάλλον 최유기 만화책 다운로드.

Η δράση θα είναι διάρκειας 2 διδακτικών ωρών και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Ε, ΣΤ Δημοτικού αλλά και Γυμνασίων όλης της επικράτειας 가이드북 무료 다운로드.

Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή των μαθητικών τμημάτων μπορούν να γίνουν στον παρακάτω σύνδεσμο μέχρι και την Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 악동뮤지션 다이노소어 다운로드.

Θα υπάρξει ενημέρωση για το σχετικό σύνδεσμο της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης τη Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021 στο προσωπικό mail των εκπαιδευτικών 오딘 3.13.1 다운로드.

Ο Υπεύθυνος του ΚΠΕ Ιεράπετρας – Νεάπολης

Μυλωνάκης Ευστράτιος

Ακολουθεί το πρόγραμμα του σεμιναρίου

Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021
10:00-10:15Πόσο επηρεάζουν οι διατροφικές συνήθειες της εποχής μας το περιβάλλον. Μυλωνάκης Ευστράτιος, Βουμβουλάκης Χαρίδημος, Τσαντηράκη Σοφία, Δρούγκα Ελισάβετ & Ζουρμπάκη Μαγδαληνή, Π.Ο. ΚΠΕ Ιεράπετρας Νεάπολης
10:15-11:00Η σωστή διατροφή των παιδιών της πρώιμης εφηβικής ηλικίας.  Μουρατίδου Θεοδώρα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια , Σφακιανάκη Ειρήνη, Ε.Τ.Ε.Π., Ταβλαδάκη Έφη, επιστημονικός συνεργάτης του τμήματος εντατικολόγος, παιδίατρος & Τσικαλάκης ΓεώργιοςΕ.Δ.Ι.Π.
11:00  – 11:30Ερωτήσεις – Συζήτηση
11:20 – 11:30Ενημέρωση. Π.Ο. ΚΠΕ Ιεράπετρας Νεάπολης