1. Ανακυκλω-μαθαίνω, ανακυκλω-παίζοντας.

Δεν θα λειτουργήσει για φέτος.

Το πρόγραμμα είναι υποστηρικτικό του τοπικού θεματικού δικτύου «Ανακύκλωπες: οι φρουροί της φύσης» είναι μονοήμερο και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές όλων των ηλιακών βαθμίδων, ενίοτε συνοδευόμενους από τους γονείς τους και σε ενήλικες, με προτεραιότητα παρακολούθησής του από τα σχολεία μέλη του δικτύου.

Πεδία βιωματικής εκπαίδευσης: Περιοχές δήμων Αγίου Νικολάου, Ιεράπετρας και Σητείας.

Με βάση τα υπάρχοντα μέχρι σήμερα στοιχεία από την διαχείριση των απορριμμάτων και από την ανάλυσή τους, προκύπτει ότι το 50% περίπου των απορριμμάτων αποτελείται από οργανικά υλικά (κυρίως κατάλοιπα τροφίμων, τα οποία θα μπορούσαν να μετατραπούν σε χρήσιμο λίπασμα και εδαφοβελτιωτικό, ενώ ένα ποσοστό 40% είναι υλικά συσκευασίας όπως χαρτί, γυαλί, μέταλλα κλπ). Θεωρητικά, λοιπόν, το 90% των απορριμμάτων μπορεί να ανακυκλωθεί και το υπόλοιπο 10% αποτελείται από αδρανή κυρίως υλικά (υφάσματα, ξύλο κλπ). Η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση σε θέματα μείωσης παραγωγής απορριμμάτων, επαναχρησιμοποίησης και διαχείρισης των απορριμμάτων είναι απολύτως αναγκαία σήμερα για να διασφαλίσει την ποιότητα της δικής μας ζωής, καθώς και εκείνης των επόμενων γενεών. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε όλες τις ηλικιακές βαθμίδες με ανάλογη προσαρμογή. Στα πλαίσια του προγράμματος παίζοντας πολλά παιχνίδια με θέμα την ανακύκλωση, κατασκευάζοντας από απορρίμματα διάφορα χρηστικά αντικείμενα και έργα τέχνης, δημιουργώντας καυσόξυλα από χαρτιά, δημιουργώντας ανακυκλωμένο χαρτί, μαθαίνουμε την ένοια της επαναχρησιμοποίησης και της μείωσης παραγωγής απορριμμάτων. Στους κάδους κομποστοποίησης του ΚΠΕ αντιλαμβανόμαστε την έννοια της χουμοποίησης και την υιοθετούμε σαν στάση ζωής. Δίνεται η δυνατότητα επίσκεψης στο πεδίο σε χωματερή (Ιεράπετρα), χώρο υγειονομικής ταφής (ΧΥΤΑ Αγ. Νικολάου- Σητείας), κομποστοποίησης οργανικών αποβλήτων από τις ελαιοκαλλιέργειες και κατσίγαρου (Αγροτικός Συνεταιρισμός Κουτσουρά), κομποστοποίησης οργανικών αποβλήτων θερμοκηπιακών καλλιεργειών (σε θερμοκήπιο βιολογικής καλλιέργειας στην Ιεράπετρα).